Archiv výstav

Hynek Martinec

Intellectual Properties

23. 10. — 6. 12. 2015
Sdílet výstavu:
frame
Intellectual Properties

Nová série obrazů Hynka Martince představují zátiší en grisaille.

Nová série obrazů Hynka Martince představují zátiší en grisaille. Tyto technicky dokonalé práce zobrazují pečlivě promyšlené kompozice, které si hrají s archetypy zbožných obrazů a zátiší ve stylu vanitas. Například, Every Minute You Are Closer to Death (2013) a Experience of Being Alive (2014) jsou zátiší v tradici holandských mistrů tohoto žánru. Kde se zároveň zobrazují zcela moderní objekty z jedenadvacátého století – digitální rádio, tablet ukazující na monitoru šklebící se diamantovou lebku od  Damiena Hirsta. Obraz You Will Become As My God (2013) zobrazuje složité zátiší před neurčitým vnitřním prostorem. Kompozice zahrnuje nejen květiny, chléb a kraba, ale také nafukovací balónek. Celek je narušen holicí pěnou a probodnut šípem jako zvláštní svatý Šebestián. Kompozice je zasazena do opuštěné tančírny.   

Martinec tvrdí, že používá náboženskou symboliku i v jednadvacátém století, neboť náboženství je všudypřítomnou součástí našeho každodenního života. Obklopuje nás a prostupuje celou společností, je skutečností života, ať už se rozhodneme se ho účastnit nebo ho odmítnout. Martincovo dílo však také vyvolává silný pocit, že se snaží proniknout nad povrch věcí a vnímat významy a spojení, které zachycují hloubku světské reality. Jeho intenzivní rozjímání o světě, kterým se pohybuje, mu zřejmě umožňuje vnímat duchovní život jako stín za každodenní realitou.  

Na obraze nazvaném Six Years of Tabula Rasa (2013-2014) leží mrtvý pták zavěšený v neurčitém prostoru před kýčovitým symbolem krvácejícího srdce. Tato podivná kompozice kontrastuje s neurčitou krajinou, která ve skutečnosti zobrazuje dům v České republice, v němž Martinec vyrůstal. Je nutné si uvědomit, že Martincovo dílo je prodchnuto autobiografickými detaily. Všechno, co maluje, má osobní význam. Dovede uchopit tyto okamžiky osobního významu a učinit z nich univerzální symboly. 

Pěna na holení se mění v tvar lebky. Na jiném obraze vytváří „sochu“, ale následně se hroutí pod tíhou cihel. Podobně jako vosk i pěna na holení je tekutinou a proměnlivou látkou. Lze ji vytvarovat do sugestivních tvarů, ale časem svůj tvar ztratí a zhroutí se, stane se jen kaluží mýdlové kapaliny. Může se jevit jako pevná látka, ale je jí vlastní nevyhnutelný kolaps, podobně jako nafukovacímu balónku na obraze You Will Become As My God (2013). Představuje tak další symbol vanitas, i když ve velmi moderním pojetí.

Čas je pro Hynka Martince hlavním tématem. Přesto můžeme také říct, že jeho dílo evokuje pocit bezčasí. Nebo alespoň pocit simultánního času, koexistence. Na jeho obrazech lze najít zvláštní přítomnost. Být svědkem jeho jemných portétů malovaných ze starých fotografií, jako např. Good Morning Young Artist (2015). Martinec je fascinován posunem mezi okamžikem v čase, kdy je na fotoaparátu zmáčknuta spoušť a přítomným okamžikem, kdy drží starobylou fotografii v rukou a dívá se zpátky do minulosti. Stejně tak vlastní fotografie, které tvoří základ jeho obrazů, zjevně usilují o časovou podmíněnost. Martinec používá fotoaparát k zachycení času a přenesení snímku do barvy tento proces jen umocňuje. Člověk má pocit, že ateliér je prostorem, ve kterém se čas nechová tak jako jinde. Je to místo, kde zároveň existuje více realit.

Stručný soupis některých předmětů zobrazených na nových obrazech naznačuje podivný roh hojnosti: je to krab, digitální rádio, chleba, cihla, vatové tyčinky, chobotnice, lepenková krabice, květiny, balónek, Buddha, lebka, citronová kůra, pěna na holení, počítač, mrtvý pták, ryba, budík. 
Co znamená přenést tyto věci na plátno? Pomalu a pečlivě nanášet na sebe vrstvy barvy, vyhotovit fotografický obraz – produkt jediného okamžiku v čase – včetně specifického zaměření, jakožto hyperrealistickou malbu? Znamená to, že se čas kolem obrazu zastaví. Vzniká na obraze jako korály na útesu nebo krystaly na kameni.

Ben Tufnell
Výňatek z textu „Always Present”: Poznámky z výstavního katalogu Hynek Martinec: Every minute You Are Closer to Death, Parafin, Londýn, 2014


Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Hynek Martinec

*1980 , Broumov

studia

2004Cooper Union, New York 2002Middlesex University, London 1999Akademie výtvarných umění / Academy of Fine Art (MgA.), Praha (1999-2005)

samostatné výstavy / výběr

2014Every Minute You Are Closer To Death, Parafin, London 2013Every Minute You Are Closer To Death, Flowers Gallery, London  2010Lucky Man, Caroline Wiseman, London 2009At The Same Time, Cosa Gallery, London
After Holiday 1986, Czech Centre Gallery, Sofia
2008Lost in Time, Cosa Gallery, London 2007Czech Centre Gallery, Paris

kolektivní výstavy / výběr

2015Blow Up: Painting, Photography and Reality, Parafin, London 2014 L ND N, Zahoran & Co Gallery, Bratislava
John Moores Painting Prize, Walker Art Gallery, Liverpool
2013BP Portrait Award, National Portrait Gallery, London 2012Beyond Reality: British Painting Today, Galerie Rudolfinum, Prague
Ein Weisses Feld, Schlachthaus Aschaffenburg
Coal and Steel, Candid Arts Trust Gallery, London
Coal and Steel, České centrum, Praha
2011 Encoded Systems, Read Gate Gallery, London 2010BP Portrait Award, National Gallery of Scotland, Edinburgh
Passion for Freedom, UNIT 24 Gallery, London
TRANSFER, Czech National Building, New York
2009BP Portrait Award, Southampton City Art Gallery, Southampton
BP Portrait Award, National Portrait Gallery, London
Pražské Biennale 4, Praha
TRANSFER, MG Gallery, Brno
2008TRANSFER, WhiteBOX Gallery, Munich
Mezinárodní trienále současného umění, Národní galerie, Praha
Re-Reading The Future, Project Mobility, Národní galerie, Praha
Defenestrace, Novoměstská radnice, Praha
BP Portrait Award National Portrait Gallery, Edinburgh
2007BP Portrait Award, Tyne & Wear Museums, Newcastle
BP Portrait Award, National Portrait Gallery, London
2006BLACK Art Festival, Pardubice 2005Prague Biennale, Národní galerie, Praha
Gallery Foundation M + J Anderle, Praha
Prague's Studios, Novoměstká Radnice, Praha
2004Cooper Union Gallery, New York 2003Čtvercová leč ARTTODAY, Nová Síň, Praha

zastoupení v galeriích a sbírkách

British Museum, London 
Národní galerie, Praha 
Sammlung FIEDE, Aschaffenburg
Standard Chartered Bank, London
WCIT Collection, London

ocenění

2008The Changing Faces, London
BP Visitor Choice, National Scottish Portrait Gallery, Edinburgh
2007 BP Young Artist Award, National Portrait Gallery, London 
BP Visitor Choice, National Portrait Gallery, London 
2003Studio Prize, AVU, Praha 

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.