Archiv výstav

Mark Ther

Mark Ther a Ludwig, Oskar und Thomas?

9. 11. — 23. 12. 2012
Sdílet výstavu:
frame
Mark Ther a Ludwig, Oskar und Thomas?

Výstava videoartu laureáta ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2011.

Výstava „Mark Ther a Ludwig, Oskar und Thomas?“ je součástí Ceny Jindřicha Chalupeckého, jejímž laureátem se Mark Ther stal v roce 2011. Spojení s Galerií Václava Špály není náhodné: v šedesátých letech zde Jindřich Chalupecký působil jako šéfkurátor.

Ther je prvním vítězem ceny, který se zabývá výlučně videoartem. Ve své tvorbě se zaměřuje na tabuizovaná kontroverzní témata – odvážně spojuje bizarní příběhy z doby nacismu se sexuální deviací. Jeho videa však nejsou jednoznačná, jejich zápletky i rozuzlení bývají záhadné a vizuálně jímavé.

Mark Ther na této výstavě prezentuje tři videa, která různými způsoby krouží kolem (ne)skutečných událostí z bývalých Sudet. Pflaumen (Švestky) z roku 2010 líčí příběh chlapce, který odmítá opustit rodný dům v době odsunu, Das wandernde Sternlein (Putující hvězdička), vítězná práce z loňského ročníku soutěže, je vyprávěním o osudu ztraceného chlapce, který se stal obětí pedofilního vraha. Nejnovější video připravené pro tuto výstavu Enkel (Vnuk) je rozhovorem matky a dcery zasazeným do 20. let minulého století – opět se týká tragických rodinných událostí.

Ther znovu demonstruje svoji virtuózní obrazovou schopnost, která zahaluje veškeré zlo do estetické, krásné formy jako do mlhy, která jako by mohla odčinit neodčinitelné skutky. Zároveň jsou i hrou s divákem, která naznačuje tenkou hranici mezi uměním a životem.

Lenka Lindaurová
Zobrazit víceZobrazit méně

Mark Ther

studia

2004The Cooper Union for the Advancement of Science 
and Art in New York City
1998 AVU (1998-2005) 1994SUŠ Václava Hollara (1994-1998)

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.