Archiv výstav

Otto Placht

Metaformy pralesa

27. 6. — 31. 8. 2014
Sdílet výstavu:
frame
Metaformy pralesa

Záznamy automatické kresby budované ve vrstvách s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu...

Amazonie - tropická džungle i tradiční kosmovize, mundo espiritual - je vlastně přirozeným symbolem permanentní transformace - impermanence, cyklu života, zrození i zániku, mutace jako přizpůsobení se přežití... To samé jsou mé obrazy - pořád překrývané, proměňující se v čase, reflektující zkušenost prožívání a bytí.

Záznamy automatické kresby budované ve vrstvách s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu, který ale podléhá okamžité proměně, mutaci, metamotfóze. Přítomnost jako zhmotnění času zaniká, aby povstala v okamžiku tvoření nová forma, aby se odehrál nový příběh... Příběh v barvách džungle.

Letošní 'session' jsem začal v černé. Postupuji ze tmy ke světlu, čepelí nože se prořezávám nocí, a tak nechávám pronikat sluneční svit. Pracuji těsně před svítáním. Čekám, až záře vycházejícího slunce zaplaví horizont druhého břehu jezera a usuší poslední vrstvy barev. Pokaždé jiný a jinak barevný. Je to rituál, který mě spojuje s duchem džungle. To, co se zjevuje, jsou asi hlubinné sedliny mé duše, metaformy pralesa, principy proměny přírody, které jsem sám součástí. Končím v okamžiku, kdy cítím, že je cyklus rodících se a mizejících představ dokonán a vnější i vnitřní rozměry prostoru obrazu odráží prožitek aktuální zkušenosti.

Otto Placht
Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Otto Placht

*1962 , Praha
Žije a pracuje v Pucallpě v Peru a v Praze. V 80. letech studoval v Praze Akademii výtvarných umění a od roku 1990 tu další tři roky působil jako odborný asistent v ateliéru monumentální tvorby. Od roku 1993 proslul zejména svými velkými obrazy inspirovanými jeho několikaletým pobytem v jihoamerické džungli u peruánských domorodých obyvatel z indiánského kmene Šipibó u města Pucalpa na horním toku řeky Ucayalí. Naučil se vyrábět barvy z kůry tropických stromů, na moskytiéry maloval své vize z džungle, učil kresbu a malbu na místní škole. Jeho výtvarná tvorba je velmi silně ovlivněna výtvarným projevem domorodých obyvatel džungle a exotickým prostředím Amazonského pralesa a prozrazuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou - ayahuascou. Od roku 1984 vystavuje samostatně i společně v řadě domácích a zahraničních galeriích.

studia

1982AVU v letech (1982-1988)

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

Zavřeno: 24. - 26. 12., 31. 12. a 1. 1.

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.