Archiv výstav

Jakub Čech, Jan Dobrovský, Luděk Hudec

Nabarvené ptáče

11. 9. — 20. 10. 2019
Sdílet výstavu:
frame
Foto Jan Dobrovský

Komentovaná prohlídka s režisérem filmu Václavem Marhoulem 19. 9. v 17:30

Komentovaná prohlídka s autorem fotografií Janem Dobrovským 2. 10. v 17:30

Kurátor | Pavel Lagner

Soubor černobílých fotografií Jana Dobrovského, doplněný o fotografie Luďka Hudce a Jakuba Čecha, vznikl při natáčení českého celovečerního filmu Nabarvené ptáče, avšak neklade si za cíl převypravovat děj filmu, ani být filmu reklamním pozadím.

Výběr děl spočívá zejména v jejich svébytnosti a možnosti vnímání každé jednotlivé fotografie jakožto samostatného emotivního výtvarného díla. Byť všechna vznikla ve filmových kulisách a tedy v uměle vytvořeném světě, nejsou pouhým dokumentem a záznamem průběhu natáčení. Překračují rámec filmového vyprávění a stávají se obecnou výpovědí o lidských osudech a lidské duši, umožňují pozorovateli vlastní svobodnou imaginaci a jedinečný zážitek. Ve své epičnosti na jedné a intimitě na druhé straně nejsou jen mementem lidského utrpení, ale i vnitřní očistou následující po prožitku ohrožení a zla holocaustu.

Jan Dobrovský byl jako fotograf přítomen po celou dobu filmování od jara 2017 do léta 2018 v Čechách, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině. Bezpochyby v mnoha ohledech vyjímečné natáčení i mimořádně silný příběh byly velkou inspirací i pro Jakuba Čecha, který byl jedním ze zvukových mistrů a Luďka Hudce, který film sestříhal do finální podoby.

Film režiséra Václava Marhoula natočený podle prvního a nejznámějšího románu Jerzyho Kosińského (1933 Lodž - 1991 New York) Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965) líčí osud malého židovského chlapce osaměle se protloukajícího po polském a ukrajinském zaostalém venkově během druhé světové války. Poté, co ho rodiče ve snaze uchránit jej před masovým vyhlazováním Židů poslali na venkov k tetě, která zemřela, se kvůli své odlišnosti během putování setkává se strachem, opovržením a krutostí.

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Jakub Čech

*1973
Absolvent FAMU, oboru Zvuková tvorba (2001). Pracuje jako zvukový mistr. Je držitelem šesti Českých lvů za nejlepší zvuk a členem ČFTA. Fotografii se věnuje amatérsky jako protiváze svého jinak nevizuálního oboru. Nadšený chodec dlouhých tratí (nejen) po horách (Camino, Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail...). Autor dvou knih Jakubův cestovní deník (1 a 2).

Jan Dobrovský

*1960
Člen prestižní skupiny 400 ASA, která se orientuje na dokumentární fotografií. Při natáčení filmu Nabarvené ptáče byl oficiálním fotografem. Vyučil se krmičem dobytka a pracoval v mnoha dělnických profesích. Fotografovat začal už koncem sedmdesátých let. Publikoval v samizdatových periodikách, pořádal bytové výstavy fotografií a výtvarného umění a vydával literárně umělecké sborníky. Byl spoluzakladatelem samizdatových Lidových novin, členem jejich redakce, fotografem a organizoval jejich výrobu. Po roce 1989 řídil zpravodajství v Československé a České televizi. V současnosti investuje do energetiky, stavebnictví, chemického průmyslu a do vědy a výzkumu v medicíně a biotechnologiích. Ve fotografii se zabývá převážně černobílým dokumentem. V posledním roce vydal knihu s názvem “Families”, o životě romských rodin na severu Čech. Je autorem knihy svých fotografií Nabarvené ptáče s podtitulem Reality in fiction. Poslední jeho výstavou byl společný projekt 400 ASA v Národní galerii ve Veletržním paláci.

Luděk Hudec

*1961
Absolvent FAMU, katedry střihové skladby (1985). Filmový střihač, dramaturg, pedagog FAMU, člen ČFTA. Jak sám říká, stříhal kromě ovcí snad úplně všechno. Rozpětí jeho práce sahá technologicky od 16 a 35 mm filmu přes páskové lineární systémy až k nelineárnímu digitálnímu střihu, či střihu v přenosových vozech a žánrově od reklam, videoklipů, přes dokument, celovečerní hrané a animované filmy až k multivizuálním projektům. Jako režisér má za sebou několik reklam, filmových trailerů a dokumentárnich filmů. Je držitelem Českého lva i mnoha jiných ocenění. V posledních letech se v rámci svého cestování stále častěji odreagovává a baví fotografováním, a to jak napovrchu, tak i pod mořem.

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

Zavřeno: 24. - 26. 12., 31. 12. a 1. 1.

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.