Archiv výstav

Pavel Forman

P. F. 2021

22. 10. — 5. 12. 2021
Sdílet výstavu:
frame
Wish of Mirror, 2021, olej na platne, 185x200cm

Vernisáž ve čtvrtek 21. října v 18:00 hod.

Komentované prohlídky s autorem 16.11. a 30.11. vždy v 17:30. Vstup zdarma (možný pouze po prokázání o ukončeném očkování proti Covid-19 nebo s potvrzením o prodělání nemoci v posledních šesti měsících).

Kurátor Tomáš Koudela

Nejnovější práce Pavla Formana, představené v rámci výstavního projektu připraveného pro Galerii Václava Špály v Praze, můžeme s přijatelnou nadsázkou označit jako vyvrcholení tvůrčího obratu.

Obratu, v jehož rámci se plošný figurální projev a komplikovaný vizuální příběh přesunul do prostorových forem ukotvených v monumentálním výrazovém rámci elementárního, avšak mnohdy ironického, respektive sarkastického malířského gesta, jemuž je prvořadou tematickou a obsahovou platformou autorův každodenní život.

Jinými slovy: Práce se šablonami a digitálními tisky je upozaděna a nahrazena tradičním malířským konstruktem obrazové objemovosti. Bravura heterotopního výrazu je konfrontována s identitou vzájemně se kanibalizujících vizuálních kódů. Zobrazované je však stále týmž kruciálním, jež je autor schopen rozpoznat ve vší pokleslosti a ironii bytí. Nebojí se s ním setkat tváří v tvář. Pozve jej klidně ke stolu a zaplatí účet.

Počátky Formanovy malířské tvorby jsou nepochybně výrazně ovlivněny kosmopolitní atmosférou místa jeho studia. Berlín počátku nového milénia však už nebyl oním duchovním gejzírem tvůrčí jedinečnosti, který rezonoval s evropskou uměleckou scénou devadesátých let jedinečným generálním basem. Sjednocené hlavní město mělo za sebou první dekádu své znovuobnovené existence a atmosféra na umělecké scéně se s trochou nadsázky dala přirovnat ke kocovině, v níž se zhmotňovala komplikovaná skutečnost: ambice nového hlavního města světové výtvarné scény je konfrontována s neméně ambiciózním projektem znovuzrození hlavního města Německa.

Těch sedm roků uběhlo jako voda. A že se toho stalo… Těch šichet v Belliny baru… a večerů, končících další den po obědě… A také studium na Humboldtově univerzitě a na Univerzitě umění… Avšak najednou se náš příběh odehrává v jiných kulisách. Město Berlín zůstává samo se svým životem a malíř Pavel a básník Jan stávají se na tři následující olomoucké roky hostinskými. Nemají hostinec jeden, ani dva, ale pět. Plán byl jasný: prodej alkoholických nápojů bude generovat profit. Negeneroval. Původní záměr, že hospody budou makat na umění, definitivně padl, když si Pavel všiml, že nikoliv prodej alkoholu je tu pro umění, ale prodej umění je tu pro alkohol.

Abychom lépe porozuměli… Forman právě inkasuje honorář za prodej svého uměleckého díla Muzeu umění v Olomouci a nasedá do Renaultu Nevada. Odjíždí do Makra a z peněz utržených za umění nakupuje bečky piva a proviant do kuchyně na večer… Když se to spočítalo a všem se zaplatilo, nic nezbylo, jeden by si mohl myslet: katastrofa. S básníkem Janem si řekli, že takhle to dál nejde, …že se půjdou znova poučit, že půjdou znova studovat. A tak se stalo.

Jednoho rána za pět let volá doktor Jan Vrak doktorovi Formanovi, jestli by nepřijel do Ostravy, že jeho studenti by se určitě měli setkat s živým malířem. Přijel doktor Forman za doktorem Vrakem do Ostravy a je tam dodnes. Potkal se s Ivanou a mají spolu Bertu.  

PS 2021: Pavel Forman během posledních deseti let žil a tvořil (kromě Berlína, Olomouce a Ostravy) v Delftu, Vilniusu, Dublinu, Skaerbaeku, Owensboro, Pekingu a Praze. Všude byl během několika dnů jako doma. Mnozí z těch, s nimiž se potkal právě včera, nebo dnes, by klidně odpřisáhli, že jej znají už celou věčnost.  

Tomáš Koudela

Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Pavel Forman

*1977 , Bruntál

studia

Vystudoval výtvarnou výchovu na Univerzitě Palackého v Olomouci, poté se přestěhoval do Berlína, kde studoval na Humboldtově univerzitě současnou německou literaturu. Po dvou letech přešel na Fakultu výtvarných umění na berlínské Universität der Künste, kde v roce 2006 promoval na Institutu pro umění v kontextu. Studia zakončil doktorátem z teorie výtvarné tvorby.

realizované projekty

Středem autorova zájmu je figurativní malba, velmi okrajově se věnuje také performance a videu. Samostatně vystavuje od roku 2001. Od roku 2014 také vyučoval malbu na univerzitách v USA a v České republice. Byl za svou práci několikrát oceněn, je zastoupen v domácích i zahraničních sbírkách. Vystavoval na mnoha společných i samostatných výstavách v České republice a v zahraničí.

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

Zavřeno: 24. - 26. 12., 31. 12. a 1. 1.

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.