Archiv výstav

Výtvarná skupina Reality

Reality Podle

4. 1. — 1. 3. 2013
Sdílet výstavu:
frame
Reality Podle

Obrazový projekt umělecké skupiny Reality (Jiří David, Milan Salák, Jan Kadlec).

REALITY – PODLE

Výstavou s názvem PODLE skupina Reality přichází poprvé s obrazovou malbou. Jde o repliky, či reduplikace obrazů Václava Špály, s plným vědomím toho, co význam replika znamená. Nejde však prioritně o snadný ironický odstup či parafrázi. Reality obrazům přiznává smysl, aniž by však pracovala například s patetickou adorací české moderny či moderny jako takové.

V Galerii Václava Špály vznikla instalace, jejíž význam vychází nejen z názvu galerie, ale především zohledňuje charakter a paměť prostředí. Autoři architekturu galerie vědomě významově posunuli, aniž by tuto změnu jakkoli zvýrazňovali. Vše vypadá, že galerie taková byla vždy.

Změna atmosféry, vytvořená zmíněným architektonickým „zásahem“, probíhá kontinuálně s obsahovou pamětí vlastních vystavovaných obrazů. Jedna bez druhé by pravděpodobně ztrácely na účinnosti, ale především by vypovídaly jiný příběh.

Podstatným rysem vystavených obrazů jsou i jejich jednotně zvolené formáty, zvolená malířská technologie (průmyslová barva na sololitu) a závěrečný rám. Obrazy malovali autoři Reality vlastnoručně, bez cizí pomoci.

Vznikl tak celek, který vytváří polemické pole pro vnímání současného umění a jeho způsobů interpretace. Polemizuje tak například i s jistou ochablostí, snadností či zakademičtěním současných postkonceptuálních instalací. Zároveň se však Reality rozhodně z proudu tendencí konceptuálního prostředí nevyčleňuje a nesnaží se tak o apriorní pseudokritiku z pozice zdánlivě opačné.
 

Reality, leden 2013
Zobrazit víceZobrazit méně

vystavená díla (výběr)

Výtvarná skupina Reality

Výtvarnou skupinu Reality založili v roce 2003 Jiří David, Jan Kadlec a Milan Salák. Věnuje se artistním intervencím do výstavního prostoru. Otevřeným přiznáním závislosti současného umělce na aktuální situaci na umělecké scéně se tak zúčastnění umělci pokouší udělat první krok vedoucí k vykročení ze začarovaného kruhu tohoto druhu závislosti...

realizované projekty

2013Reality – Václav Špála, Galerie Václava Špály, Praha 2011Fucking 15 minuts, AMOYA, Praha 2007Hrdinům Konceptualismu, Prague Bienalle3, Praha 2006Chaplin Resident Fighter, výstavní projekt pro galerii Futura
Praha
2003For Sale, projekt v rámci Skulptara Grande, Václavské náměstí
Praha

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

Zavřeno: 24. - 26. 12., 31. 12. a 1. 1.

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.