Archiv výstav

Milan Salák

Transformets

9. 1. — 1. 3. 2015
Sdílet výstavu:
frame
Transformets

Zatímco u malby je nejdůležitější ten, kdo maluje, pro obraz je určující ten, kdo se dívá.

Ahoj Milane,
mám jen jednu otázku (všechny ostatní jsou podružné a vyplývají z ní). Proč vlastně nemaluješ? Sám říkáš, že to umiš, i já si myslim, že jsi v tom velmi bravurní. Je to právě proto? Copak nemáš témata, přiíběhy, utkvělé představy, nebo mihotavé vzpomínky z minulých životů, vize, sny, bizarní představy? Pořád je co malovat. Nebo není?
Domnívám se, že spousta lidi 'tvoří' módním způsobem, protože prostě malovat neumí. A právě od lidí, kteří nemalují, nebo nikdy nemalovali dobře, někdy slyším, že je malba pasé. Tak fotí, natáčejí, instalují... Proč někdo jako Ty, když je nadaný takovým darem, ho nevyužívá a nerozvíjí? Nechápu to. Troufám si dopředu nesouhlasit s Tvou možnou odpovědí, že přeci maluješ. Jistě, můžeme se přít o to, kde malba končí, nebo začíná a co už malba není. Když se ptám, proč nemaluješ, ptám se, proč nepoužíváš malbu k vyjádření pocitu, o kterých mluvím na začátku. Proč se tak výrazně konceptuálně zabýváš 'pouhou' technologií a estetickými možnostmi druhotně použitého materiálu, nebo materiálu, který je primárně podpůrný?

Díky Pavel

Ahoj Pavle,
Já nevím! Nechci vytahovat argumenty o vývoji umění a toho, jak by někdo (nebo všichni) měli vnímat malířské gesto (jakkoliv i o tom si myslím mohu prohlásit, že i: „to umím“).
Jestli to jde… umět malovat a zároveň nebýt malíř… tak to asi jsem. Proč se tak stalo, to úplně nevím, ale souvisí to určitě s tím, že zalíbení nacházím tam, kde bych ho jako malíř nemohl nalézt.
To, že při svojí práci nakonec dělám pohyby s nástrojema, který k malování obyčejně slouží, nemůže stačit k tomu, abych přesvědčil sám sebe, že jde o malbu, natož o umění. Stejně tak fakt, že na některejch mejch věcech je  vidět, co zobrazují, neznamená, že jsou to obrazy, natož kvalitní. Myslím, že posoudit, co to vlastně dělám, musí někdo jinej. Moc mě mrzí, že ti na tu jedinou otázku nedokážu slovama odpovědět. Nemyslím si ale, že je tolik důležité, jestli maluju nebo ne. Věřím, že když to, co dělám, mě baví – tak možná, že to bude bavit i někoho dalšího. Zatímco u malby je nejdůležitější ten, kdo maluje, pro obraz je určující ten, kdo se dívá.

Díky Milan

Zobrazit víceZobrazit méně

Milan Salák

GalerieVáclava Špály

Galerie Václava Špály

Národní 30, 110 00 Praha 1, Česká republika

Otevřeno denně 11.00 – 19.00 hod

Zavřeno: 24. - 26. 12., 31. 12. a 1. 1.

E-mail: info@galerievaclavaspaly.cz


Základní vstupné 40 Kč
Studenti 20 Kč

/ pro seniory nad 60 let, držitele průkazu ZTP, děti do 15 let a studenty uměleckých škol vstup zdarma

Newsletter


Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů, které zpřístupním společnosti PPF Art a.s. v souvislosti s touto žádostí. Souhlas udílím v rozsahu popsaném v části „Ochrana osobních údajů“. Potvrzuji, že jsem se v části „Poučení o právech“ seznámil/a s právy, která ohledně mých osobních údajů mám.